Šachy pro radost

Oslavit 70. výročí organizovaného šachu v Suchém Vrbném (dnešní Lokomotiva) letním pohodovým turnajem "Pro radost" byl výborný nápad.

Letní červencové svátky však zřejmě nebyly šťastně zvoleným termínem - naplánované dovolené, dětské tábory, šachový turnaj v Klatovech - to vše dohromady s parným slunečním počasím ubralo zájemce, kteří by si jistě jinak rádi zahráli. Nepomohla ani široká propagace v celostátních šachových periodikách - v ŠachInfu a Čs. šachu.

Přesto se čekala větší účast než dvacet hráčů, kteří tak hráli dohromady v jediné kategorii. Při zaváháníhlavního favorita a nejvýše nasazeného Olšara z Bohumína zaslouženě zvítězil nejmladší účastník Luboš Krčmář z domácí Lokomotivy ČB, který ztratil pouze jednu remízu. Přes své mládí hrál velmi jistě a s přehledem, zejména v partiích vedených bílými postupně úplně přehrál své zjušenější soupeře.

Z ostatních pak po mnoha letech (20 ?) se k šachu navrátivší "mladé maminky" prokázaly, že to ani zdaleka nezapomněly.

Zvláštní poděkování patří panu Bambulemu, který

  1. sehnal sponzory,
  2. organizoval celý turnaj,
  3. rozhodoval,
  4. losoval jednotlivá kola - tzv. "ruční švýcar" a
  5. vzhledem k původně lichému počtu hráčů i hrál! Přitom všem nakonec obsadil pěkné páté místo. Klobouk dolů!

Závěrem lze říci, že i když se nakonec místo plánovaného festivalu hrál malý "rodinný" turnaj, všichni, kteří se zúčastnili, hráli pro radost a pěkně si zahráli. Spolu s "Gambitem Petra Voka" to byl podle mého názoru nejpohodovější turnaj.

(Jim)